Какво ново че кажеш, Нане?
- Новото е че моята Пена у неделя гласува,
ама не сака да каже за кого, демек тайно,
та после стана нужда да я тепам явно.

ОТ ВИТОША ПО ВИСОКО НЕМА,ОТ ИСКЪРО ПО-ДЪЛБОКО НЕМА, ОТ МИРОВЯНЕ ПО-УБАВО НЕМА! -Е ПА НЕМА!
Тук можете да изкажете мнение, да дадете предложения или да задавате въпроси . Ако имате предложения или идеи, които ще помогнат за по-добро развитие на сайта, напишете ги тук! Под всяка публикация можете да напишете коментар!

22.6.26

Мировяне – домът, който градим заедно, не само с правила, а с толерантност.

Често ме питат за това как живеем заедно. Постоянно слушам оплаквания за какво ли не – за дребни неща, за големи недоразумения, все някой е недоволен от другия. През годините научих много за хората и за това, което прави съседството истинско. Разбрах, че институциите и правилата могат да подредят формалностите, но те не могат да ни научат на човещина.

​Ние не сме просто съседи по адрес. Ние сме общност. Дали ще спазим тишината в следобедните часове, или как ще се отнасяме към общото пространство – това са нещата, които определят качеството ни на живот много повече от всякакви заповеди. Истинската човечност започва от най-простите неща: да изхвърлим отпадъците си на определените за това места, вместо да чакаме някой друг да мине и да почисти след нас. Улиците, тротоарите и градинките пред домовете ни не са „ничийски“ – те са естествено продължение на нашия собствен дом.

​Често се случва да чакаме някой друг да оправи нещата около нас. Но истината е, че ако чакаме някой друг да наложи ред, пропускаме най-важното. Истинският ред започва от разбирането, че моята свобода свършва точно там, където започва спокойствието на съседа ми.

​Нека спрем да гледаме един на друг като на източници на неудобство и да видим човека отсреща. Толерантността не е слабост, а признак на интелигентност и добро възпитание. Мировяне ще бъде толкова хубаво място за живеене, колкото ние сами решим да го направим – стъпка по стъпка, с повече доброта и взаимно уважение.

​Следващият път, преди да посегнете към гнева или жалбата, опитайте разговора. Понякога една усмивка или един спокоен диалог отварят врати, които нищо друго не може. Защото накрая, след всичко, оставаме ние – хората. Нека бъдем просто по-добри един към друг.

Няма коментари:

Пощальонът на добрите новини

Не нося само писма със печати студени, нито само документи в папки подредени. Аз нося надежда, побрана в хартия, която в сърцето си с грижа ...