Бабинден е един от най-значимите народни празници, чрез който изразяваме почит към жените, помагали при раждането. Обичаят е изпълнен с дълбок смисъл и радост.
Ритуалът започва още преди изгрев слънце, когато майките с деца до тригодишна възраст отиват на чешмата за прясна вода. В котлето с вода се пускат стрък босилек или здравец. С калъп сапун и нова кърпа, жените отиват в дома на бабата-акушерка, за да извършат „поливането“.
- Това пречистващо поливане става под плодно дърво или на стълбите.
- Всяка жена полива бабата, за да се измие, дарява я с пешкир и сапун.
- Бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите, за да са плодовити и раждането да е леко.
- Тя закичва невестата с китка здравец и „мартеничка“ (бял и червен конец), като скача три пъти и изрича: „Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкова берекет и здраве!“.
След поливането жените даряват бабата с ризи и платно, които се премятат на рамо. Бабата от своя страна връзва на децата червен и бял конец със сребърна монета и им дава дрешки, като измива лицата им, вярвайки в пречистващата сила на водата, минала през нейните ръце. В някои региони майките водят децата си при бабата до навършване на три годинки за нейната благословия.
Този ритуал не е просто традиция, а сърцето на Бабинден, което пази връзката между поколенията и благославя новия живот.



Няма коментари:
Публикуване на коментар